Kmín, tymián, paprika, saturejka, bobkový list, petržel, hořčice, koriandr, česnek, cibule, zázvor – co výraz, to pojem. Všechny tyto rostliny a bylinky bude většina z vás dobře znát. Přesto někteří lidé nemají ponětí o tom, jak je správně pěstovat, a kde jsou pro takové přírodní poklady ideální podmínky.
Pod ideálními podmínkami si můžete představit kupříkladu na své zahrádce stabilní teplé letní počasí, dostatek slunečního svitu a vhodnou půdu. Tyto plodiny také u nás skutečně vypěstujete, ale chcete-li se posunout na vyšší level, měli byste se zajet podívat tam, kde je krajina pro tyto účely přímo stvořená – do Maďarska.
Když se řekne Maďarsko (Hungaria), možná vás napadne Balaton nebo kořeněné klobásy či překrásné ženy s tmavými vlasy a hnědýma očima. Máte pravdu, ale výrazný podíl na prosperitě této země má zemědělství. Je to dáno velmi rozsáhlou a úrodnou oblastí – nížinou s názvem Alföld. Před miliony lety byla Evropa vystavena bouřlivé sopečné činnosti, sopky chrlily do oblaků spoustu minerálních prvků v podobě jemného popílku a ten se stal později základem a dobrým zdrojem živin pro růst vegetace. Pozůstatky sopečné činnosti můžete nalézt např. u nás v Českém středohoří a ve velké míře právě v Maďarsku. České středohoří a Alföld mají jedno společné – je zde vhodná půda pro pěstování ovoce a zeleniny, takže není náhoda, že se zrovna na Litoměřicku ujala zemědělská výstava Zahrada Čech.
Ovšem Maďarsko má ještě bonus navíc a tím je délka slunečního svitu a optimální teplota, ta je naprosto ideální pro zrání slunečnic, paprik, okurek, rajčat, meruněk a broskví a samozřejmě i bylin, z nichž do celého světa putuje špičkové koření.
Maďarské koření je základem pro výrobu tamních světoznámých čabajek a klobás a slouží jako kořenící přísady při grilování a pro přípravu masitých i bezmasých pokrmů. Jeho kvalita je natolik vyhlášená, že v podstatě nepotřebuje žádnou reklamu.