Při výběru je nutné se řídit více parametry, než jen vzhledem přístroje. Pro správný výběr je především nutné vědět, co vše by měl robot umět, aby splnil všechna očekávání na něj kladená. Jaké funkce tedy tento pomocník může nabízet a podle jakých dalších parametrů se při jeho výběru řídit?
Kuchyňský robot zvládne buď připravovat těsto nebo krájet a strouhat suroviny potřebné k přípravě pokrmů. Jsou ale i takové multifunkční přístroje, které zvládnou obojí a klidně i něco navíc.
Šlehací, hnětací a míchací metly patří mezi základní vybavení přístroje, nástavce na krájení či strouhání zeleniny či sýrů taktéž. Co už ale nenabízí všechny modely je mlýnek na maso a mixovací nádoba. Je to vlastně takový nadstandard, který je plně k využití pouze tehdy, je-li vyšší příkon motoru. Některé modely nabízí navíc také mlýnek na mák, lis na citrusy, odšťavňovač, mlýnek na kávu či nástavec na výrobu těstovin.
Zmíněným rozhodujícím parametrem je příkon. Ten by se měl pohybovat v rozmezí alespoň 500 W, ideálně až 1000 W. Na trhu jsou k sehnání modely s příkonem 100-1700 W. Čím vyšší příkon, tím víc toho přístroj zvládne, ale tím vyšší bude také spotřeba elektrické energie.
Dalšími sledovanými vlastnostmi by mělo být kvalitní použití materiálu. A to všech. Tělo se vyrábí z kovu, plastu nebo z kombinace obou – nejodolnější bude samozřejmě robot celokovový. Nože se vyrábí z nerezové oceli, která je vysoce odolná. Mísa je vyrobena z plastu, kovu a někdy také ze skla. Plastové nádoby se časem opotřebí a mohou se také zabarvit, skleněné zase nemusí vydržet náraz.
Pro někoho může být důležitý také objem nádoby, jejíž rozmezí na trhu je skutečně rozsáhlé: od 0,6 l do 6,7 l. Pro klasickou potřebu vystačí objem kolem 4 l. Také způsob míchání se může stát rozhodujícím parametrem. Je to buď středové nebo planetární míchání. Středové probíhá točením metly kolem své osy, planetární přesně kopíruje okraje mísy.