Pokud se má podnikání považovat za úspěšné, je třeba, aby svému majiteli přinášelo dostatečné zisky. Tedy aby se tímto počínáním dokázal uživit nejen podnikatel, ale i jeho zaměstnanci, aby se z toho daly zaplatit všechny účty a odvody, jež s firmou souvisejí, a aby pokud možno ještě něco zbylo.
Ovšem je smutnou skutečností, že to tak nejednou vůbec nevypadá. Firma sice existuje, možná se v ní i něco dělá, ovšem příjmy jsou natolik nízké, že se provoz vlastně nevyplácí, nebo možná ani nejsou žádné a podnik je tudíž v mínusu.
Což je pochopitelně chyba. Nepodniká se přece proto, aby se ve firmě někdo namáhal a ještě na to doplácel z vlastní kapsy. A proto je ve chvíli, kdy se firma dostane do podobné situace, nezbytně zapotřebí provést náležité změny. Takové, jež zajistí prosperitu nebo alespoň takové ekonomické podmínky, v nichž se podnik vyplatí provozovat.
A jestli se mají takové změny provést, je nejednou třeba nemalých investic do modernizace, jež zákonitě není zadarmo. A to musí podnikatel zaplatit. A pokud na to nemá, musí si zkrátka někde půjčit, nechce-li přijít na buben.
Ovšem kde si má dotyčný půjčit? Od koho a jaký typ půjčky si má vzít, aby to bylo co nejvýhodnější?
Možných odpovědí je více. Ale hlavními kritérii by měla být jak ekonomická výhodnost, tak i šance takovou půjčku získat. Protože ne každý produkt je dostupný každému, kdo si o něj požádá.
V bankách se tak u půjček vesměs kladou natolik přísné požadavky, že podnikatel v nesnázích nedokáže vyhovět. Ovšem hypotéka bez příjmu, to je jiná. U té uspěje i ten, kdo je na tom skutečně zle. Tady totiž stačí dát coby záruku řádného splácení do zástavy vhodnou nemovitost, prokázat příjmy postačující ke splácení a je to. Podnikateli stačí splnit toto minimum požadavků a může rázem tak žádoucí peníze pro svou firmu získat. A zachránit ji před úpadkem, což je to nejdůležitější.